Geografia

Geografia RumuniiOkoło 1/3 powierzchni kraju zajmują góry, z północy na zachód ciągną się pasma Karpat Wschodnich i Karpat Południowych.
Karpaty Wschodnie tworzą góry:
– Harghita,
– Kelimeńskie,
– Gutin,
– Góry Marmaroskie,
– Bystrzyckie.

Natomiast Karpaty Południowe to pasma gór
–  Fogaraskich,
– Retezat,
– Piatra,
– Craiului,
– Paryngu.

Góry Fogaraskie są chyba najbardziej znane wśród turystów, są też najwyższe w Karpatach Południowych.
Trasy są tutaj dobrze przygotowane, co pozwala spędzać wiele przyjemnych dni na pieszych wędrówkach. W czasie wypraw ma się szanse obcować z przepiękną przyrodą, rosną tutaj lasy dolnoreglowe, kosodrzewina a także mnóstwo alpejskich kwiatów. Ze zwierząt występują tu kozice, niedźwiedzie, a także skorpiony rumuńskie.
Są to rejony, w których popularne jest pasterstwo więc zarówno w dolinach jak i w wyższych górach można spotkać pasterzy z owcami

Na południu kraju, które jest rejonem zdecydowanie bardziej rolniczym są stepy, ze zwierząt występują tu sarny, zające, rysie, wilki. Rumunia jest też miejscem, gdzie występuje bardzo duża populacja niedźwiedzi brunatnych, co ciekawe można tu na nie nadal polować.

Parki krajobrazowe i narodowe w Rumunii

W Rumunii znajduje się dwanaście parków krajobrazowych i trzy rezerwaty biosfery. Jednym z najbardziej znanych jest Park Narodowy Piatra Craiului, w czasie wędrówki po jego terenach można obejrzeć niezwykłości przyrody. W parku dominują wapienie jurajskie, przez które wiedzie wiele szklaków turystycznych. Z parku niedaleko jest do miasta Bran, w którym znajduje się zamek Drakuli.
Inny znany rejon to znajdujący się w na południowym zachodzie kraju Park Narodowy Retezat.
Jest to jeden ze starszych terenów objętych ochroną, został założony w 1935 roku, ale od 1840 roku tereny te były pod ochroną. Park znajduje się w Karpatach Południowych, na jego terenie najwyższe góry to masyw Retezat. Park ten to nie tylko góry, ale też lasy bukowe, lasy bukowo – jodłowo – świerkowe, rosną tu też kosodrzewiny, limby. Ze zwierząt można spotkać kozice, rysie, niedźwiedzie brunatne, orły i sępy.

Na północy kraju leży Park Narodowy Apuseni, w którym dominują krasowe doliny, klify i jaskinie i to właśnie one głównie przyciągają turystów.

Na północnym wschodzie leży Park Natury Vanatori Neamt, który na swoje tereny wprowadził żubra europejskiego i z tego jest znany w Europie. Obok niezwykłych zjawisk przyrodniczych na jego terenach stoi 16 klasztorów i pustelni.
Również na północy znajduje się Park Przyrody Góry Maramures, to z kolei jest park obejmujący największy teren w kraju. Znajdująca się tutaj roślinność i zwierzęta są objęte ochroną.