Hunedoara

Hunedoara to niezwykle piękne miejsce. Miasteczko, które zostało zapomniane przez turystów, tajemnicze z niesamowitą średniowieczną warownią. To ona sprawia, że trzeba tu zajrzeć. Można śmiało bowiem określić ją najpiękniejszą warownią Transylwanii. Hunedoara liczy prawie 80 tysięcy mieszkańców i znajduje się nad rzeką Cemą. To prawdziwa perełka Rumunii.

Zamek Corvinilor i inne atrakcje rumuńskiej miejscowości

Widok na miasto Hunedoara w Rumunii

Hunedoara znana jest przede wszystkim z gotyckiego zamku Corvinilor, który za czasów wojewody Jana Hunyadyego rozrósł się i stał się ogromnym kompleksem obronnym. By go zobaczyć wystarczy zakupić bilet za 4 RON i już można się cieszyć tą niezwykle malowniczo ulokowaną twierdzą. W XV wieku wzniesiono obok niej wieżę Ne Boisa, które nazwa oznacza „nie bój się”. Dobudowano także gotycki pałac z kaplicą (w 1452 roku) oraz bogato zdobioną wielką Salę Rycerską.

Z zamkiem wiążą się dwie ciekawe legendy. Pierwsza z nich to „kruk i Pierścień”, a druga „Fontanna”. Warto się z nimi zapoznać wcześniej i dać się oczarować temu miejscu, które na żywo jest jeszcze bardziej niesamowite niż na zdjęciach.

Oprócz zamku warto zwiedzić także cerkiew św. Mikołaja, której początki sięgają 1634 roku. Posiada ona kopułę i wieżę, a cała budowla jest trójczłonowa. W jej wnętrzu można podziwiać freski, które pochodzą z 1654 roku, a także ikonostas powstały w 1684.

Okolica w jakiej znajduje się Hunedoara także jest interesująca. Można zwiedzić znajdujące się 13 kilometrów dalej miejscowość Streisângeorgiu z małą cerkwią pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku, a w niej freski z okresu 1390 – 1420.

Ciekawa jest także miejscowość Strei z jedną z najstarszych cerkwi w Siedmiogrodzie. Świątynia ta powstała w XIII wieku, a dawniej służyła jako kościół katolicki. W jego bryle można dostrzec nawiązanie do układu kościołów romańskich.

Niedaleko miasta Haieg zaś znajduje się rezerwat żubrów, które zostały sprowadzone z Polski, a w samym mieście czeka XIX-wieczna cerkiew św. Mikolaja.

Hunedoara to niezwykłe miasteczko, którego wizytówką jest zapierający dech w piersiach zamek Corvinilor. Można tu odpocząć poznając historię i kulturę Transylwanii, zakosztować tutejszych specjałów i dać się zainspirować. Ciekawe legendy, malownicze zakątki, specyficzny klimat – to wszystko sprawia, że nie da się zapomnieć o tej części świata. Rumunia jest magiczna, a miasto Hunedoara jest tego dowodem.