O Rumunii…

1Rumunia leży w południowo – wschodniej części Europy, jej sąsiadami są:
– Węgry,
– Serbia,
– Mołdawia,
– Ukraina
– Bułgaria (zobacz Bułgaria wczasy 2015 na Bulgaria.pl),
ma również dostęp do Morza Czarnego, stolica kraju mieści się w Bukareszcie (zobacz www.bukareszt.msz.gov.pl).

Ten niegdyś biedny kraj w ostatnich latach staje coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym. Z pewność duży wpływ na to miało przystąpienie do Unii Europejskiej w 2007 roku, co znacznie poprawiło sytuację gospodarczą kraju, ale tez ułatwiło podróżowanie mieszkańcom innych państw członkowskich, bo do przekroczenia granicy wystarczy dowód lub paszport.
Językiem urzędowym kraju jest rumuński, co niestety utrudnia porozumiewanie się, ale nie uniemożliwia.

W rejonach turystycznych czy dużych miastach bez problemy można porozumieć się po angielsku. Walutą kraju jest lej, ale najlepiej na urlop zabrać ze sobą dolary lub euro, które można na miejscu bez problemu wymienić. Według rumuńskich przepisów na każdy dzień pobytu powinniśmy mieć ze sobą 50 euro. Z dodatkowych rzeczy to niezbędne jest posiadanie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków.

W Rumunii panuje klimat kontynentalny umiarkowany, ale w wysokich górach, których tu nie brakuje jest klimat alpejski, a w rejonie Morza Czarnego jest zdecydowanie cieplej nawet zimy są łagodne, różnice temperatur w czasie roku również są nieznaczne.

Najlepsze warunki do zwiedzania i czynnego wypoczynku są tutaj wiosną, wówczas temperatury są w okolicy 20 stopni, co pozwala przyjemnie spędzać czas w czasie wędrówek czy zwiedzania zabytków. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, jeśli wybieramy się na Rumuńską Riwierę to właśnie te miesiące należy przeznaczyć na urlop.
Jesienią również jest tu dość przyjemnie i można wówczas wybrać się w góry czy na zwiedzanie, natomiast zimy szczególnie w górach są śnieżne i bardzo mroźne.

Dużą część kraju zajmują góry – Karpaty Wschodnie i Południowe, to sprawia, że panują tu doskonałe warunki do czynnego wypoczynku. Czas można spędzać na pieszych wędrówkach, wspinaczce, jeździe na rowerach. Przepiękne widoki można podziwiać również nad brzegami Dunaju, ciekawą alternatywą są spływy rzeką lub po prostu wycieczki po rzece.
Dostęp do Morza Czarnego, niezwykłe jeziora gwarantują również bardzo dobre warunki dla turystów, którzy wolą spędzać urlop leniuchując na plaży. A z drugiej strony nie zabraknie tu również atrakcji dla wielbicieli historii i zabytków, które można zobaczyć w Braszowie, Poienari, Rasnovie czy w samym Bukareszcie.

Rumunia z pewnością wielu turystom kojarzy się z Draculą i Transylwanią a to za sprawą hollywoodzkich produkcji, które przyniosły rozgłos nie tylko groźnemu hrabiemu, ale też i całemu krajowi.

Do Rumunii w zależności od miejsca planowanego pobytu czy sposobu wypoczynku można wybrać się samolotem, pociągiem, autobusem lub własnym samochodem.

Podróż pociągiem trwa około 24 godziny lub więcej jeśli jest z przesiadkami, tyle samo zajmie podróż autobusem. Samochodem będziemy również jechać około 24 godzin lub więcej, wszystko to zależy od ilości przystanków po drodze.
Najwygodniej i najszybciej na miejsce można się dostać samolotem, lot zajmuje około 1,5 godziny.