Kluż-Napoka

Rumunia to tajemniczy i wciąż nieodkryty kraj, który posiada w sobie wiele perełek. Jedną z nich jest Kluż-Napoka, 300-tysięczne miasto, rozwijające się niezwykle szybko i mające naprawdę wiele do zaoferowania. Kiedyś było ono nazywane jedynie Kluż, jednakże w czasach komunizmu powstał jego drugi człon. To miasto uniwersyteckie z niezwykle interesującą historią oraz zakątkami, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Atrakcje czekające w Kluż-Napoka

W Kluż-Napoka można zwiedzić naprawdę ciekawe miejsca. Na turystów czekają tu chociażby stare place miejskie, a na na nich niezwykłe budynki sakralne. Warto pospacerować po Placu Avrama Iancu, bowiem czeka tu chociażby Teatr Narodowy, prawosławna katedra, czy też Statua Avrama Incu. Równie ciekawy jest Plac Unii. W tej części miasta znajduje się wiele barokowych, gotyckich oraz renesansowych kamienic, a także kościół katolicki.

W Kluż-Napoka czeka także Biblioteka Uniwersytecka – na Placu Luciana Blagi, czy pomnika Michała Walecznego – na Placu Mihai Viteazul. Oprócz ciekawej architektury miasto to posiada także piękny Park Centralny i Ogród Botaniczny. Można tu spędzić czas wśród natury i nieco odpocząć od zgiełku.

Na miłośników historii czekają zaś liczne muzea. Zależnie od upodobań można odwiedzić Muzeum Sztuki, Muzeum Etnograficzne Siedmiogrodu, Muzeum Zoologii, Muzeum Historyczne czy Muzeum Farmacji. Poza tym w mieście czeka też neologiczna synagoga oraz cemntarz Házsongárd pochodzący z XVI wieku.

Kluż-Napoka bywa nazywany bramą do Transylwanii. Warto je zobaczyć przez wzgląd na zabytki, budowle sakralne, niezwykłą rumuńską gościnność oraz charakterystyczny klimat. Co nieustannie zachwyca to ulokowanie tego zakątka świata. Kluż-Napoka bowiem znajduje się wśród malowniczych wzgórz i pięknych krajobrazów północno-zachodniej części Siedmiogrodu. Dawno temu była to zaledwie niewielka osada, dziś jest to duże miasto, które szybko się rozwija oferując coraz więcej. I zapraszając do odwiedzin.