Mniej znane miejsca Rumunii

3

Co warto jeszcze zwiedzić w Rumunii? W centralnej części kraju leży miejscowość Braszów, która z pewnością powinna znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia. Miasto zostało założone przez Krzyżaków w 1211 roku, później przez szereg lat rozbudowywany i przebudowywane. Dzięki temu, że znajdowało się na trasie szlaków handlowych mogło się prężnie rozwijać. Widać w nim historię jego rozwoju, można tu zobaczyć budowle gotyckie, barokowe, renesansowe.
Największą atrakcją jest gotycki Czarny Kościół, którego nazwany tak został po pożarze w 1689 roku. Cała budowla zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz jest imponująca, bogato zdobiona, w środku są tego wspaniałe organy. Do dziś zachowały się też umocnienia fortyfikacyjne, które budowano na przestrzeni lat 1400 i 1650.

Kolejną atrakcją są wybudowane w Bukownie Malowane Klasztory. Na ścianach można zobaczyć freski, które powstały w XV i XVI wieku, przedstawiają sceny życia świętych, proroku, sceny z życia Jezusa, ale również piekło, demony i anioły. Klaszotry są rozsiane po kilku wioskach, najlepiej zachowały się w Arbore, Humor, Moldovita, Sucevita, ten klasztor ma najwięcej zachowanych fresków.

Z kolei na Wołoszczyźnie warto wybrać się do Curtea de Arges, które od XIV do XV wieku było stolicą tego regionu. Znajduje się tutaj wiele zabytkowych budowli, ale najbardziej znaną jest monastyr Curtea de Arges, powstał on w latach 1514 – 1517. Nad jego budową czuwał znany architekt Mesterul Manole, a sam budowla robi niezwykłe wrażenie, wewnątrz znajduje się przepiękny pochodzący z XVII wieku ołtarz.

Jeśli lubimy zwiedzać zamki to nie sposób pominąć renesansową budowlę Zamek Peles.
Niezwykle efektowna budowla, na którą składa się 160 pomieszczeń bogato zdobionych, wyposażonych w piękne meble, wiele pomieszczeń ozdabiają witraże, kryształowe żyrandole są tu właściwie wszędzie. Ciekawostką jest to, że ten zamek jako pierwszy w Europie był w całości oświetlany energią elektryczną, którą pozyskiwano z własnych źródeł.

Pięknym miejscem jest również miejscowość Sibin, gdzie w czasie spacerów wąskimi uliczkami można podziwiać przykłady architektury gotyckiej, renesansowej czy barokowej.

Jedną z większych atrakcji jest pałac Brukenthala, w którym mieści się muzeum sztuki.
Wokół miasta ciągnie się system umocnień i fortyfikacji, wiele elementów zachowało się do dziś więc jest co podziwiać.