Sybin

Rumunia to kraj, który nie jest zbyt często odwiedzanym miejscem, a ma naprawdę sporo do zaoferowania. Jednym z zakątków, które koniecznie trzeba zobaczyć wybierając się do tej części świata jest niewątpliwie Sybin. To zabytkowe miasto położone w południowej części Transylwanii, a dokładniej u podnóża Gór Fogaraskich w centralnej Rumunii. Przepływa tutaj rzeka Cibin, a historia Sybinu sięga czasów starożytnych.

Co warto zobaczyć wybierając się do miasta Sybin?

Dawno temu na obecnym terytorium miasta znajdowała się osada Cedonia. Pierwsze zapiski dotyczące Sybinu pochodzą z końca XII wieku, kiedy to miasto to zostało zasiedlone przez niemieckich kolonistów. Następnie zostało ono najechane i zniszczone całkowicie przez wojska tatarskie, jednakże zdołało się ponieść i odbudować. Dzięki temu dziś możemy podziwiać znajdujące się tu zabytki.

Miasto Sybin w Rmunii

Najbardziej urokliwą częścią miasta jest niewątpliwie rynek staromiejski. Zachwyca on swoją malowniczością, która tworzona jest przez średniowieczne barwne kamienice oraz ich okna dachowe, które nazywane są „oczami miasta”. W Sybinie warto zobaczyć także kościół farny św. Trójcy wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku, czy wieżę Ratuszową (XVI wiek).

Na odwiedzających czeka również kościół ewangelicki, który powstał na przełomie XIV i XV wieku, czy też niezwykły barokowy pałac Brukenthala stanowiący obecnie interesujące muzeum. Zwiedzając Sybin nie można pominąć także ciekawego mostu Kłamców (legenda głosi, że zawali się w momencie, gdy przejdzie po nim kłamca), który jest żelazny i pochodzi z XIX wieku, czy też nie zajrzeć do XIII wiecznej wieży Schodów. Ta ostatnia budowla stanowi dodatkowo jedną z najstarszych w całym mieście.

Sybin zachwyca również ogromną prawosławną katedrą Trójcy Świętej, która została wzniesiona na początku XX wieku. Znajdują się tu także pozostałości po murach miejskich oraz 3 baszty – początkowo było ich aż 40. Warto dać sobie chwilę do eksploracji i zanurzenia się w historii tego miejsca.

Jak widać miasto to ma naprawdę wiele do zaoferowania. Przede wszystkim zachwycają tu kolory i wielowiekowa tradycja. Sybin uważane jest za jedno z największych oraz najciekawszych miast Siedmiogrodu. Niezwykłe zabytki, cudowna atmosfera, a także muzea, czy skanseny sprawiają, że nie sposób się tutaj nudzić, wręcz przeciwnie. Chodząc po mieście można niejako przenieść się w czasie do średniowiecza i poczuć jak wtedy płynęło życie.