Timisoara

Timisoara to niezwykłe miasto znajdujące się w Rumunii, które jako pierwsze przeciwstawiło się autorytarnym rządom Ceausescu. To także stolica regionu Banat. Ma niezwykle bogatą historię i wyróżnia się różnorodnością. Prócz Rumunów spotkać tutaj można również Niemców, Węgrów i Serbów oraz inne nacje. Timisoara nazywana była kiedyś „Małym Wiedniem”, a miało to swoje uzasadnienie w budynkach, które przypominały na myśl właśnie stolicę Austrii.

Atrakcje turystyczne Timisoary, które koniecznie trzeba zobaczyć

Będąc w Timisoarze warto przede wszystkim odwiedzić Rynek oraz Stare Miasto. Bardzo wiele zabytków ulokowanych jest na starówce, dlatego spacer w tym miejscu daje już sporo możliwości poznania tej rumuńskiej perełki. Można zobaczyć chociażby barokową katedrę rzymskokatolicką, pomnik Trójcy Świętej, katedrę serbską czy budynek Starego Ratusza z XVIII wieku.

Katedra w Timisoarze

Niezwykłym miejscem jest także Nowa Synagoga. To śliczny obiekt z końca XIX wieku, który może zauroczyć swoją architekturą. Jest ona stworzona w stylu mauretańskim i naprawdę warta zobaczenia. Podobnie jak prawosławna Katedra, która ulokowana jest przy Placu Zwycięstwa. Została ona wybudowana w latach 40’ XX wieku i zachwyca kolorystyką, wieżyczkami, a także tym, że jest po prostu ogromna. Poza tym w jej wnętrzach można podziwiać piękne ikony, malowidła i rzeźby.

Ciekawym miejscem jest także Muzeum Wsi. To skansen, który zawiera w sobie cerkiew, starą szkołę oraz wiejskie domki. Dzięki wizycie w muzeum można zobaczyć jak wyglądało życie w mieście w XVIII i XIX wieku.

Najstarszym zabytkiem w Timisoara jest zaś Pałac Hunyadych, który pochodzi z XIV wieku. Budynek ten wiele razy przebudowywano, a w jego wnętrzu znajduje się muzeum, w którym można zapoznać się z historią Banatu. To niezwykle interesujące miejsce wzniesione na fundamentach zamku, który znajdował się tutaj wcześniej.

Timisoara to nie tylko wspaniała zabudowa, ale i mnóstwo zieleni. Zwiedzając to miejsce warto zobaczyć także parki, które wyróżniają się bogactwem ogrodów, kwiatów i drzew. Są to przede wszystkim park Rose, Childrens Park oraz Central Park. Oczywiście nie sposób pominąć parku Botanicznego.

Jak widać Timisoara potrafi zachwycić. To naprawdę interesujące miasto niemal pod każdym względem. Można tu odpocząć wśród zieleni, a także dać się zainspirować ilością ciekawych budynków i wyjątkową architekturą. To niewątpliwie perełka Rumunii, która zaprasza do siebie z otwartymi ramionami. Warto zostać tutaj chociaż parę dni, by móc rzeczywiście poczuć atmosferę tego miejsca.