Klimat

Rumunia to kraj pełen interesujących miejsc, piękna i dzikiej natury. Klimat jest tutaj niezwykle zróżnicowany i zależy w dużej mierze od regionu, w którym się znajdujemy. Warto przed wyjazdem zapoznać się, czy charakteryzuje się dane miejsce i co nas czeka na miejscu. Także pod względem temperatury.

Klimat poszczególnych regionów Rumunii i temperatury powietrza

Wyżyna Dobrudży znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza iż świetna pogoda panuje tutaj przez cały sezon. Przyczynia się do tego także odpowiednie ukształtowanie terenu. Idealne temperatury zachęcają do odwiedzi, a wysokie góry – Karpaty – pomagają utrzymać ten stan. Oddzielają one bowiem Wyżynę Dobrudży od całej reszty państwa stanowiąc barierę klimatyczną, która odpowiada za utrzymanie ciepłego powietrza w tym obszarze Rumunii.

W centralnej części kraju pogoda jest nieco inna. Możemy się tu spodziewać podobnych temperatur, których doświadczamy w Polsce. Zima jest tu pełna białego puchu, a latem jest przyjemnie ciepło, nawet do 24 stopni Celsjusza. Wpływ na klimat w tej części Rumunii mają przede wszystkim wiatry, które wieją ze wschodu oraz z północnego wschodu.

Najcieplej jest w okolicach Multany – tutaj temperatury sięgają nawet do 45 stopni Celsjusza. Oczywiście latem. Największych opadów zaś można spodziewać się w mają i czerwcu, choć w dalszym ciąga nie są one zbyt obfite. Ich średnia wynosi 640 mm na rok. Jak widać Rumunia stanowi bardzo przyjazne miejsce na wakacje pod względem klimatycznym.

Kiedy najlepiej pojechać na wakacje?

Rumunia to miejsce magiczne – urzeka tutejsza natura, jej położenie i przyjemny klimat. To idealne miejsce na wymarzone wakacje, niezależnie od pory roku. Najlepszym czasem jednak na zwiedzanie okaże się czas wiosenny, bowiem nie trzeba się wtedy obawiać rzeszy turystów. Pogoda jest wtedy niezwykle przyjemna, a atrakcje dostępne bez większego tłoku.